Nazwa augoti oznacza umaszczenie czyli kolor futerka świnki morskiej. Wyodrębniono w ten sposób parę umaszczeń i wyodrębniono rasy. Umaszczenia wzorowane są też na dzikożyjących gryzoniach. Augoti ma takie same umaszczenie jak pierwotne dziko żyjące świnki.
Autor Kroton Wikimedia Commons
Kolory zależą od dominującego genu odpowiedzialnego za barwy. Zwykle są to szare, złote, kremowe, buff i cynamonowe. Końcówka włosa jest szaro-czarna i jest to typowe w tym gatunku. Ma to nawet swoje określenie tricking. Blisko przy cebulce kolor jest kremowy lub brązowy przechodzący w czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień. Ticking powinien być widoczny jak najbliżej linii powiek. Na brzuchu widać pas brzuszny kontrastujący z kolorem reszty futra. Oczywiście określony jest dokładny wzorzec rasy który określa dopuszczalny wygląd świnki. Na przykład zloty agouti ma barwę podstawową czerń z niebieskim połyskiem. Barwa spodnia i brzucha powinna być czerwona. Oczy koloru ciemny brąz, uszy czarne, podeszwy stóp i pazurki czarne.
Jednokolorowa odmiana nazywana i określana jako monokolor występuje we wszystkich rasach i odmianach kolorystycznych i nadaje się do większości umaszczeń i łączenia w pary z wyjątkiem białych. Świnki albinosy charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zdarzają się we wszystkich odmianach. W pewnym sensie jest to wrodzona wada genetyczna. Świnka pozbawiona jest pigmentu barwników skórnych. W takim wypadku może być tylko koloru białego.
Zwierzęta te mają czerwone oczy, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach. Świnka albinos ma czerwone oczy. W wyniku wady genetycznej krócej żyje niż zdrowe świnki. Zwierzęta te mają czerwone oczy. Cechuje je też duża wrażliwość jak na przykład na słońce. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są wykorzystywane do badań w laboratoriach.
Niestety wykorzystuje się tą nadwrażliwość do badań, co jeszcze bardziej pogrąża to biedne zwierzątko urodzone nie ze swojej winy z wadą genetyczną. W obecnym etapie rozwoju techniki i moralności badania tego typu nie przynoszą nam chluby jako gatunkowi dominującemu w przyrodzie. Wszystko tłumaczy się rozwojem nauki i dobrem jednego gatunku człowieka. Z jednej strony gryzonie jak i inne zwierzęta są w naszych domach kochane i rozpieszczane a z drugiej strony źle traktowane w laboratoriach.
Na szczęście coraz częściej zauważamy jak sympatyczne są gryzonie i ile radości potrafią dać człowiekowi. Choćby z tego powodu zasługują na godne traktowanie. Więcej na portalu zoologicznym.
Piotr
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz