Ze zwierzętami nie da się porozmawiać tak jak z drugim człowiekiem. Nawet te udomowione zachowują własny język, który jest taką pantomimą inaczej mową ciała. Inny osobnik tego samego gatunku szybko odczytuje tą mowę. My ludzie musimy się jej na nowo nauczyć. Wraz z rozwojem mowy i cywilizacji zupełnie zatraciliśmy kontakt z naturą a nasze kontakty z nimi ograniczają się do wizyt w ogrodzie zoologicznym lub sklepie zoologicznym. Jeśli ktoś ma zwierzątko w domu może nawiązać zupełnie inny kontakt ze swoim pupilem i go zrozumieć dzięki jego mowie ciała i wydawanych dźwiękach.
cdrussorusso - Russian Dwarf Hamster in the Garden Wikimedia Commons
Chomik to samotnik i rzadko spotyka się z osobnikami własnego gatunku przede wszystkim broni własnego terytorium od jego wielkości i zasobności w pożywienie zależy jego życie. Zwierzęta żyjące w stadzie mają znacznie bogatszy język od chomika, gdyż bardzo często muszą się ze sobą komunikować i rozumieć. Bez porozumienia działanie w grupie jest niemożliwe. Stada wilków opanowały formę komunikacji do perfekcji i w trakcie polowania każdy wilk ma przydzielone inne zadanie. Gdy połączymy te wszystkie zadania razem buduje się dość skomplikowana strategia, która może się zmieniać po komendach głosowych wydawanych przez przywódcę stada.
Chomik też ma swoje zachowania, które po wielu obserwacjach zachowania dają się odczytać. Najbardziej znany znak to nagłe znieruchomienie. Jest to objaw zaskoczenia i zdenerwowania, do którego może dochodzić nerwowe czyszczenie futerka, czyli próba uspokojenia.
Niskie czołganie się z brzuchem przy podłożu oznacza lęk. Chomik szuka kryjówki i jeśli ją znajdzie to się schowa. Jest to częsty objaw w nowym nieznanym miejscu.
Szybkie trącanie nosem i obwąchiwanie podłoża oznacza poszukiwanie pożywienia. Ciekawe są też zachowania społeczne. Kroczenie na sztywnych łapach z uniesioną pupą z postawionym ogonkiem oznacza uległość w stosunku do silniejszego osobnika. Tak samo zachowują się chomiki małe w obecności dorosłych.
Stójka na tylnych lapach z nastawionymi uszami z łapkami opuszczonymi do dołu oznacza oznacza wietrzenie i nasłuchiwanie.
Stójka z odsłoniętymi siekaczami i uszami położonymi to już grożenie i nastawienie agresywne. Inna pozycja obronna to leżenie na grzbiecie. Uszka złożone łapki rozwarte i widać podeszwy oraz odsłonięte siekacze. Chomik nieruchomieje, ale lepiej nie brać go wtedy na ręce może ugryźć.
Długa higiena i mycie futerka oznacza spokój i luz tak samo jak ziewanie i przeciąganie.
Skakanie w górę to chęć do zabawy. Jeśli chodzi o wydawane dźwięki to chomiki potrafią warczeć i fukać. To oznaki agresji. Jeśli nie zostawisz mnie w spokoju to cię ugryzę. Towarzyszy temu ostrzenie zębów.
Kwiczenie to okrzyki bojowe podczas walki. Pisk i skrzek to ból strach i lęk. Jeśli słyszymy w nocy takie dźwięki w klatce to należy takie chomiki izolować w osobnych klatkach. Oznacza to, że się nie lubią, co zdarza się i w gatunkach karłowatych bardziej tolerancyjnych. Więcej na portalu zoologicznym.
Piotr