Wydawać się może, że chomiki maja szalony apetyt. Wygląda to tak, dlatego, że kiedy jedzą nadmiar pokarmu chowają w torbach policzkowych.
Chomikom można podawać różne warzywa np. oskrobaną marchewkę czy seler. Są w sklepach zoologicznych sprzedawane różne mieszanki z nasion, w tym owsa, słonecznika i płatków kukurydzianych. Taki pokarm wzbogacamy o świeże dodatki, przykładowo kawałki deserowych jabłek. W sklepach z artykułami dla zwierząt nabyć można gryzaki zbliżone wyglądem do sucharków. Chomiki chętnie je chrupią, a pomaga to im utrzymać odpowiednia długość zębów. Jako pomoc w zapobieganiu przerastaniu zębów można podać także sucharki dla psów lub świeżo ścięte gałązki drzew np. jabłoni lub leszczyny pod warunkiem, że nie zostały niedawno spryskane.
Dla większych gatunków, takich jak chomiki syryjskie i chińskie typowa mieszanka będzie w zupełności odpowiednia. Co do maleńkich chomików z rodzaju Phodopus trzeba będzie ją nieco zmodyfikować. W mieszance mogą znajdować się zbyt duże składniki. Małe nasiona takie jak proso i kanar ( przeważają one w zestawach dla papużek falistych) są idealne i mogą być dodawane do pożywienia.
Chomiki nie powinny jeść zbyt wielu nasion roślin oleistych. Do tej grupy zalicza się słoneczniki i orzeszki ziemne. Stanowią one przyczynę otyłości z uwagi na dużą zawartość tłuszczów. Otyłość skraca znacznie życie chomików. Nie podawajmy też tym zwierzętom bardzo kwaśnych owoców, takich jak cytrusy i i kiwi. Chomiki to bardzo wesołe stworzenia wnoszą dużo życia do domu. Godzinami można obserwować ich igraszki i zabawy. Chomiki zużywają przy tym bardzo dużo energii, dlatego musimy stosować prawidłowo zbilansowany pokarm dla gryzoni.
Chomiki wymagają spokojnego miejsca, gdzie będzie mógł dzień pospać i pohałasować w nocy. Należy kupić dobrej, jakości cichy kołowrotek dla chomika w sklepie zoologicznym, aby się wybiegał. Wymaga też czystej klatki codziennie świeżego pokarmu i czystej wody. Nasz pupil nie potrzebuje ciągłego głaskania, ale jeśli nie będziemy go brać na ręce to się do nas nie przyzwyczai. Z chomikiem obchodzimy się delikatnie. Obce osoby nieznane chomikowi mogą zostać ugryzione. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, jeśli wiemy jak postępować z chomikiem.
W czasie snu nie wolno mu przeszkadzać. Musimy go wypuszczać z klatki w zamkniętym pomieszczeniu, aby mógł się wybiegać pod naszą kontrolą. Gryzoń może poprzegryzać kable i trzeba go pilnować. Przebywanie z kotem lub psem raczej nie jest wskazane, ale i takie sytuacje się zdarzają, jeśli chomik jest waleczny i się nie boi a zwierzęta domowe są pokojowo nastawione. W każdy razie takie kontakty nawet pod kontrolą są niezalecane. Chomiki nie wymagają towarzystwa ze swojego gatunku i może wręcz dojść do bójki. Klatka powinna być duża. Chomik nie jest wymagającym gryzoniem i kosztownym w utrzymaniu. Cieszyć się nim będziemy do czterech lat. Więcej na portalu zoologicznym.
Piotr
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz