środa, 18 czerwca 2014

Chomik w naszym domu

Chomik to bardzo ruchliwy gryzoń i nie będzie bez ruchu siedział w jednym miejscu. Aktywność gryzonia przypada na porę wieczorową i noc trochę inaczej niż u ludzi, ale mamy wystarczająco dużo czasu, aby wieczorem poobserwować naszego pupila i się z nim zaprzyjaźnić. 
 
 
Autor Primek(PL) Wikimedia Commons
 
Idealna temperatura dla chomika wynosi 20- 22 stopnie Celsjusza. Jeśli spadnie poniżej 10 stopni, to gryzoń zapada w sen zimowy. Gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni to chomik zwykle odchodzi z tego świata. Chomiki trzymane w przeciągu są podatne na przeziębienia. Wszelkie upadki z wysokości są dla chomika bardzo niebezpieczne. Terrarium lub klatkę umieszczamy na wysokości stołu. Klatka musi być zamknięta. Gryzonie źle znoszą bezpośrednie działanie słońca. Optymalna wilgotność wynosi 40-50 %, jest taka sama jak dla nas. 

Jeśli planujemy zakup chomika musimy mieć małe pudełko do jego transportu. W kartonowym pudełku gryzoń wygryzie dziurę i nam ucieknie. Przez pierwsze dni klatkę lub terrarium zasłaniamy przezroczystą tkaniną. Kontakty ograniczamy do podawania wody i jedzenia. Nasz pupil musi mieć czas na oswojenie się z nowym domem. Jeżeli jest duży i urządzony zgodnie ze wskazówkami z dużą ilością miejsca i różnymi zabawkami i tunelami, oraz domkiem w formie takiej jak Colorado dla dzieci. To szybko polubi swoje mieszkanie.

Domowników na oględziny chomika zapraszamy w późniejszym terminie. Chomik ma teraz swoje zadanie. Zwykle na początku chomik rzadko wychodzi ze swojej kryjówki w domku sypialnym. W nocy, gdy wszyscy śpią zaczyna badać wszystkie kąty klatki. Następnie przechodzi do znakowania terenu wydzieliną z gruczołów umieszczonych po bokach ciała.

Chomik zaczyna budować gniazdo. Miękki materiał przenoszony jest w torbach policzkowych. Następnym etapem jest oswajanie chomika z ręką. Na szczęście hodowcy przyzwyczaili chomika, że ze strony ludzi nie zagraża im niebezpieczeństwo. Gdy wieczorem gryzoń się obudzi musimy poczekać aż załatwi wszystkie swoje sprawy. Po tygodniu trzymamy spokojne rękę w klatce i mówimy do chomika aż zacznie węszyć. Może to trwać parę dni zanim chomik się zdecyduje podejść. Nie zalecam łapania chomika, gdyż ma ostre ząbki. Jak zobaczymy, że chomik interesuje się naszą dłonią możemy przystąpić do małego przekupstwa.

Przydatny będzie smakołyk może to być kawałek jabłka. Duży chomik złapie go łapkami to go nie puszczamy, gdyż po prostu ze zdobyczą ucieknie. Musi gryźć pożywienie, które trzymamy palcami. W następnym etapie gryzoń powinien się dać pogłaskać po bokach drugą ręką zajadając smakołyk. Wszystko robimy powoli i tak, aby gryzoń to widział. Gwałtowne ruchy i znienacka mogą być potraktowane jak napad. W dalszym etapie chomik powinien dać się złapać na ręce. Robimy to ostrożnie. Niewskazane jest, aby obce osoby brały go na ręce a tym bardziej podsuwały palec dłoni. Z reguły wystraszony chomik gryzie. Trzeba respektować pory wypoczynku gryzonia i nie głaskać go bez przerwy i zbyt długo.

Aby chomika wziąć na ręce jedną rękę podkłada się pod chomika a drugą kładzie się na grzbiecie. Można też chwytać chomika ręką w taki sposób, aby kciuk i palce obejmowały ciało zwierzątka między przednimi i tylnymi łapkami łącząc się na jego brzuchu. Chwyt musi być pewny, ale nie za mocny. Jest wiele metod chwytania chomika należy jednak wypracować jedną skuteczną. To z powodu złego chwytania gryzoń będący w bardzo niewygodnej pozycji nie mogąc nic zrobić broni się ugryzieniem. Wszelkie kary za ugryzienie nie mają najmniejszego sensu i tylko pogarszają nasze relacje. Pamiętaj, aby nie przerywać snu i nie ściskać, szarpać. Jeśli chomik unika naszej ręki i protestuje kwiczy mruczy lub kładzie się na grzbiecie i odsłania zęby. Zostawmy go w spokoju. No cóż, jeśli musimy go przenieść wbrew woli musimy nałożyć skórzaną rękawiczkę i zagonić do transporterka. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr

czwartek, 5 czerwca 2014

Jak żywić chomika i się nim opiekować?

Wydawać się może, że chomiki maja szalony apetyt. Wygląda to tak, dlatego, że kiedy jedzą nadmiar pokarmu chowają w torbach policzkowych. 
 


Daikorax - Own work Wikimedia Commons

Chomikom można podawać różne warzywa np. oskrobaną marchewkę czy seler. Są w sklepach zoologicznych sprzedawane różne mieszanki z nasion, w tym owsa, słonecznika i płatków kukurydzianych. Taki pokarm wzbogacamy o świeże dodatki, przykładowo kawałki deserowych jabłek. W sklepach z artykułami dla zwierząt nabyć można gryzaki zbliżone wyglądem do sucharków. Chomiki chętnie je chrupią, a pomaga to im utrzymać odpowiednia długość zębów. Jako pomoc w zapobieganiu przerastaniu zębów można podać także sucharki dla psów lub świeżo ścięte gałązki drzew np. jabłoni lub leszczyny pod warunkiem, że nie zostały niedawno spryskane.

Dla większych gatunków, takich jak chomiki syryjskie i chińskie typowa mieszanka będzie w zupełności odpowiednia. Co do maleńkich chomików z rodzaju Phodopus trzeba będzie ją nieco zmodyfikować. W mieszance mogą znajdować się zbyt duże składniki. Małe nasiona takie jak proso i kanar ( przeważają one w zestawach dla papużek falistych) są idealne i mogą być dodawane do pożywienia.

Chomiki nie powinny jeść zbyt wielu nasion roślin oleistych. Do tej grupy zalicza się słoneczniki i orzeszki ziemne. Stanowią one przyczynę otyłości z uwagi na dużą zawartość tłuszczów. Otyłość skraca znacznie życie chomików. Nie podawajmy też tym zwierzętom bardzo kwaśnych owoców, takich jak cytrusy i i kiwi. Chomiki to bardzo wesołe stworzenia wnoszą dużo życia do domu. Godzinami można obserwować ich igraszki i zabawy. Chomiki zużywają przy tym bardzo dużo energii, dlatego musimy stosować prawidłowo zbilansowany pokarm dla gryzoni.

Chomiki wymagają spokojnego miejsca, gdzie będzie mógł dzień pospać i pohałasować w nocy. Należy kupić dobrej, jakości cichy kołowrotek dla chomika w sklepie zoologicznym, aby się wybiegał. Wymaga też czystej klatki codziennie świeżego pokarmu i czystej wody. Nasz pupil nie potrzebuje ciągłego głaskania, ale jeśli nie będziemy go brać na ręce to się do nas nie przyzwyczai. Z chomikiem obchodzimy się delikatnie. Obce osoby nieznane chomikowi mogą zostać ugryzione. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, jeśli wiemy jak postępować z chomikiem.

W czasie snu nie wolno mu przeszkadzać. Musimy go wypuszczać z klatki w zamkniętym pomieszczeniu, aby mógł się wybiegać pod naszą kontrolą. Gryzoń może poprzegryzać kable i trzeba go pilnować. Przebywanie z kotem lub psem raczej nie jest wskazane, ale i takie sytuacje się zdarzają, jeśli chomik jest waleczny i się nie boi a zwierzęta domowe są pokojowo nastawione. W każdy razie takie kontakty nawet pod kontrolą są niezalecane. Chomiki nie wymagają towarzystwa ze swojego gatunku i może wręcz dojść do bójki. Klatka powinna być duża. Chomik nie jest wymagającym gryzoniem i kosztownym w utrzymaniu. Cieszyć się nim będziemy do czterech lat. Więcej na portalu zoologicznym.

 Piotr