Mysz domowa to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Jest gatunkiem synantropijnym, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Myszy były i nadal są uznawane za szkodnika. Myszy nie gromadzą zapasów tak jak chomik. Łatwo też przystosowują się do różnego rodzaju pokarmu roślinnego i zwierzęcego. Potrafią też znosić bardzo trudne warunki bytowania i niskie temperatury. Znoszą upały oraz temperatury niewzrastające powyżej 0 °C.
Autor NOZO Wikimeda Commons
Myszy są tam gdzie człowiek, nic więc dziwnego, że nawiązał z nimi bliższe relacje. W warunkach hodowlanych żyją około 1,5 roku. Mysz domowa, szczególnie postać albinotyczna jest chętnie hodowana. Obecnie myszy hodowlane posiadają rodowody. To właśnie Japończycy traktowali swoje myszy jak zwierzątko domowe i hodowali wiele ciekawych odmian białych i innych kolorach jak czarny, czekoladowy. Dopiero w 1800 roku myszy trafiły do Europy jak zwykle największe zainteresowanie zdobyły w Wielkiej Brytanii. Powstało nawet stowarzyszenie National Mouse Club i pierwsze wystawy myszy. Obecnie są też hodowle w Polsce.
Myszki Japońskie są chętnie kupowane, gdyż są dla nas egzotyczne i ładnie wyglądają. Są też zwierzątkiem naprawdę przez wiele pokoleń zaprzyjaźnione z człowiekiem. Najlepiej czują się jednak w stadzie liczącym więcej niż dwie sztuki. Jest również ciekawiej, gdyż myszki razem ze sobą się bawią oraz śpią w zwartej gromadzie. Jeśli planujemy hodowlę to potrzebny będzie jeden samczyk z pozostałymi samiczkami. Natomiast, jeśli tego nie planujemy zaleca się grupę samców. Dlatego kupując myszki należy zadbać, aby prawidłowo dobrać grupę. Dzięki temu nie będziemy mieć dodatkowych problemów.
Im większą kupimy klatkę tym lepiej. Może to być także duże terrarium. Myszki potrafią się wspinać i chodzi o to, aby nie uciekły nam z pomieszczenia. Klatka powinna mieć wąsko rozstawione szczebelki ułatwiające wspinaczki. Na spodzie rozsypujemy trociny, które trzeba wymieniać raz na parę dni. Kiedy to zrobić zorientujemy się po zapachu. Wystrój klatki i zabawki podobnie jak dla chomika. Kołowrotek pomaga się wybiegać, drabinki, korytarze, tunele, huśtawki wszystkie te elementy pozwalają się im bawić. Bez zabawek jest smutno myszkom oraz nic specjalnego się nie dzieje. To jak kupić telewizor bez stacji nadawczych.
Myszy muszą się wyszaleć w gonitwach i chować w kryjówkach, ćwiczyć i wspinać się. Korzystnie wpływa to też na ich zdrowie i psychikę. Bardzo ważnym elementem jest domek, czyli taka mysia norka. Tam razem wszystkie skulone będą spały. Instalujemy poidełko na wodę i stawiamy miseczkę z jedzeniem. W sklepach zoologicznych jest dosłownie wszystko, czego potrzebujemy. W menu jest pokarm suchy i mokry ziarna i owoce, marchewka, jabłko. Nie wolno podawać sałaty i kapusty, która powoduje wzdęcia. Jest to niebezpieczne i niezalecane. Mając myszki japońskie nie można się nudzić. Więcej na portalu o zoologii.
Piotr