czwartek, 24 lipca 2014

Czy wolno budzić chomika?

Zwyczajem chomika jest przesypianie niemal całego dnia. Wieczorem ożywiają się i mają ochotę na zabawę. Są wówczas głodne. Jedzą i magazynują pożywienie w torbach policzkowych oraz dokonują niezbędnej higieny. Największa aktywność chomika zawsze jest w nocy, kiedy śpimy. 
 

 Rlicul - Own work

Dzieci często nie wiedzą o obyczaju chomika i budzą go w ciągu dnia. Czasem zwierzątko wstanie niechętnie, później ospałe i rozdrażnione. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała futerko chomiczka nie będzie już lśniące, lecz zmatowieje a oczka będą smutne. Nie wolno podczas dziennego snu przeszkadzać. Taka jest natura tego zwierzątka.

W domu powinno być miejsce, gdzie będzie mógł spokojnie spać w dzień a w nocy biegać, rozrabiać i hałasować nie przeszkadzając domownikom. Jest to bardzo ważne, ponieważ chomik budzony po prostu zdechnie i trzeba o tym pamiętać.

Decydując się na posiadanie chomika poinformujmy o tym dziecko, żeby nie było rozczarowane, kiedy po powrocie z przedszkola, czy szkoły zastanie pupila śpiącego w najlepsze. W zasadzie chomika można podarować dziecku w wieku około 10 lat.

Rozważając zakup trzeba mieć na uwadze, że odpowiednio duża klatka kosztuje sporo. Pedantom może przeszkadzać bałaganienie chomika. Trzeba go będzie wypuszczać z klatki, regularnie i bezpiecznie. Chomik żyje tylko 2 do 3 lat. Bądźmy, więc świadomi tego, że będzie z nami krótko.

Nie jest to zwierzątko do przytulania i głaskania a raczej do obserwowania. Nie można z nimi nawiązywać takiego kontaktu jak z innymi zwierzętami domowymi. Są zabawne, ładne i z pewnością dają się lubić. Chomik jest samotnikiem i nie ma potrzeby kupować mu kogoś do pary. Chomika można brać na ręce, ale najpierw musi się oswoić z naszym zapachem. Chwyt musi być pewny i nie za mocny. Chomik potrafi dotkliwie ugryźć, dlatego nie trzymajmy go w powietrzu. ale nad czymś miękkim. 

Odruchem naturalnym człowieka jest w takiej sytuacji upuszczenie chomika i zwykle w takich okolicznościach dochodzi do upadku z wysokości, co kończy się śmiercią chomika. Chomik wesoły i wypoczęty nigdy nie ugryzie opiekuna. Gryzienie jest ostateczna obroną gryzonia, który już nic nie może zrobić a został źle potraktowany lub musi ścierpieć bardzo niewygodna pozycje w naszej dłoni albo za mocno go ściskamy.

Opiekunowie, którzy zapoznają się ze zwierzęciem musza wiedzieć, że chomika nie nauczy się czystości. Długa podróż i zmiana otoczenia są dla niego stresem i lepiej podczas urlopu poprosić kogoś o zaopiekowanie się stworzonkiem. Wystarczy, że co wieczór zajrzy osoba, która poświęci mu godzinkę. Chomika nie wolno wynosić na taras, balkon czy trawnik. Po kilku minutach ucieknie, zrobi sobie gdzieś kryjówkę, kopiąc norkę w ziemi.

W domu zazwyczaj wraca sam do klatki. Jeśli zdarzy się, ze nie chce powrócić nie łapmy go na siłę. Często traci zaufanie do opiekuna i wystrasza się. Dobrą metodą jest usłanie dróżki prowadzącej do klatki ze smakołyków.

Przed wypuszczeniem chomika z klatki trzeba usunąć wszystkie zagrożenia. Drzwi i okna powinny być zamknięte, urządzenia elektryczne powyłączane – wyciągniete wtyczki z gniazdek i zabezpieczone kable.

Opiekunowie powinni zapoznać się z roślinami, które są niebezpieczne dla zwierzęcia i ustawić je odpowiednio wysoko. Zanim zdecydujemy się przyjąć do naszego domu chomiczka zdobądźmy jak największą wiedzę na jego temat. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.

Piotr

wtorek, 8 lipca 2014

Przydatne informacje o chomikach

Aby polubić chomika trzeba go poznać. Dziecko, które chce mieć chomika powinno mieć najmniej 10 lat i być odpowiedzialne. Gryzoń to nie zabawka i nie należy działać pod wpływem spontanicznego impulsu. Wystawy sklepów zoologicznych pełne są ciekawych i miłych zwierzątek, które umilą nam życie, jeżeli zdobędziemy dostateczną wiedzę na ich temat i będziemy postępować zgodnie z zaleceniami.

 Autor Keith Pomakis Wikimedia Commons

Kolejność powinna być taka, że jeśli nasze dziecko koniecznie chce mieć chomika to musi mieć wiedzę potrzebną, aby się nim mogło zaopiekować w przeciwnym razie po pierwszym nieudanym zapoznaniu dochodzi do rozczarowania. Chomik obudzony rano, kiedy śpi, bo jego aktywność zaczyna się dopiero od godziny 17.00 w dodatku źle złapany nieporadnie z pewnością okaże niezadowolenie i dotkliwie nas ugryzie aż do krwi. Po takim incydencie rodzice nie mają, co zrobić z chomikiem, którego dziecko już nie chce. 

W gorszym scenariuszu chomik będzie często budzony i zmuszany do zabawy zamiast spać traci siły i zaczyna się zataczać a po paru dniach zdycha. Chomikowi trzeba dać się wyspać i dopiero jak pozałatwia swoje sprawy. Czyli obudzi się sam i wyjdzie z domku lub norki, zje napije się wody, umyje futerko to wtedy sam będzie się chciał pobawić i wtedy możemy dać mu jakiś smakołyk i wziąć na ręce i pozwolić, aby wybiegał się po pokoju gdzie nie jest ciasno i można łatwo go złapać.

Chomik rozpoznaje rodzinę po zapachu i nas także, dlatego bezpieczniej jest po naszej dłuższej nieobecności rozetrzeć między palcami trochę ściółki z klatki. Nie wolno zapominać o tym, że chomik to nie pies i nadal przejawia zachowanie dzikiego stworzenia. Chomik to przed wszystkim zwierzątko do obserwacji. Można im budować wspaniałe norki, tunele, zabawki. Wiele gotowych zabawek można kupić w sklepie zoologicznym. Szczególnie fajne są małe karłowate odmiany chomika niezwykle zwinne. Niektóre rasy karłowate dobrze tolerują współlokatorów i jest znacznie ciekawiej niż trzymanie jednego humorzastego samotnika.

Aby trzymać zwierzątko w domu musimy posiadać wiedzę i umiejętności w innym wypadku popadamy w konflikt z prawem dla zwierząt a jego nowy dom staje się obozem zagłady lub areną gladiatorów gdzie dwa osobniki np. chomiki syryjskie o umaszczeniu dzikim walczą ze sobą aż do śmierci jednego, który umiera z wycieńczenia i prześladowań. Nawet, jeśli trzymamy osobniki z jednego miotu to i tak może dochodzić do zatargów. Gryzoń dominujący ciągle wypędza słabszego z domku i odgania od jedzenia. Izolacja jest jedynym rozwiązaniem. Chomiki żyjące w stresie są podatne na choroby i długo nie żyją.

Zdrowe i pełne wigoru chomiki dają nam wiele radości. Jeśli poznamy ich potrzeby i zwyczaje to nie będziemy mieć żadnych problemów z ich opieką. Pamiętajmy o zachowaniu czystości w klatkach i troskliwej opiece, która nie wymaga, aż tak dużo czasu jak w przypadku posiadania psa lub kota. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr