Zwyczajem chomika jest przesypianie niemal całego dnia. Wieczorem ożywiają się i mają ochotę na zabawę. Są wówczas głodne. Jedzą i magazynują pożywienie w torbach policzkowych oraz dokonują niezbędnej higieny. Największa aktywność chomika zawsze jest w nocy, kiedy śpimy.
Rlicul - Own work
Dzieci często nie wiedzą o obyczaju chomika i budzą go w ciągu dnia. Czasem zwierzątko wstanie niechętnie, później ospałe i rozdrażnione. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała futerko chomiczka nie będzie już lśniące, lecz zmatowieje a oczka będą smutne. Nie wolno podczas dziennego snu przeszkadzać. Taka jest natura tego zwierzątka.
W domu powinno być miejsce, gdzie będzie mógł spokojnie spać w dzień a w nocy biegać, rozrabiać i hałasować nie przeszkadzając domownikom. Jest to bardzo ważne, ponieważ chomik budzony po prostu zdechnie i trzeba o tym pamiętać.
Decydując się na posiadanie chomika poinformujmy o tym dziecko, żeby nie było rozczarowane, kiedy po powrocie z przedszkola, czy szkoły zastanie pupila śpiącego w najlepsze. W zasadzie chomika można podarować dziecku w wieku około 10 lat.
Rozważając zakup trzeba mieć na uwadze, że odpowiednio duża klatka kosztuje sporo. Pedantom może przeszkadzać bałaganienie chomika. Trzeba go będzie wypuszczać z klatki, regularnie i bezpiecznie. Chomik żyje tylko 2 do 3 lat. Bądźmy, więc świadomi tego, że będzie z nami krótko.
Nie jest to zwierzątko do przytulania i głaskania a raczej do obserwowania. Nie można z nimi nawiązywać takiego kontaktu jak z innymi zwierzętami domowymi. Są zabawne, ładne i z pewnością dają się lubić. Chomik jest samotnikiem i nie ma potrzeby kupować mu kogoś do pary. Chomika można brać na ręce, ale najpierw musi się oswoić z naszym zapachem. Chwyt musi być pewny i nie za mocny. Chomik potrafi dotkliwie ugryźć, dlatego nie trzymajmy go w powietrzu. ale nad czymś miękkim.
Odruchem naturalnym człowieka jest w takiej sytuacji upuszczenie chomika i zwykle w takich okolicznościach dochodzi do upadku z wysokości, co kończy się śmiercią chomika. Chomik wesoły i wypoczęty nigdy nie ugryzie opiekuna. Gryzienie jest ostateczna obroną gryzonia, który już nic nie może zrobić a został źle potraktowany lub musi ścierpieć bardzo niewygodna pozycje w naszej dłoni albo za mocno go ściskamy.
Opiekunowie, którzy zapoznają się ze zwierzęciem musza wiedzieć, że chomika nie nauczy się czystości. Długa podróż i zmiana otoczenia są dla niego stresem i lepiej podczas urlopu poprosić kogoś o zaopiekowanie się stworzonkiem. Wystarczy, że co wieczór zajrzy osoba, która poświęci mu godzinkę. Chomika nie wolno wynosić na taras, balkon czy trawnik. Po kilku minutach ucieknie, zrobi sobie gdzieś kryjówkę, kopiąc norkę w ziemi.
W domu zazwyczaj wraca sam do klatki. Jeśli zdarzy się, ze nie chce powrócić nie łapmy go na siłę. Często traci zaufanie do opiekuna i wystrasza się. Dobrą metodą jest usłanie dróżki prowadzącej do klatki ze smakołyków.
Przed wypuszczeniem chomika z klatki trzeba usunąć wszystkie zagrożenia. Drzwi i okna powinny być zamknięte, urządzenia elektryczne powyłączane – wyciągniete wtyczki z gniazdek i zabezpieczone kable.
Opiekunowie powinni zapoznać się z roślinami, które są niebezpieczne dla zwierzęcia i ustawić je odpowiednio wysoko. Zanim zdecydujemy się przyjąć do naszego domu chomiczka zdobądźmy jak największą wiedzę na jego temat. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.
Piotr